زمین – به زمین نشستن آسمان همراه مازندران

زمین – به زمین نشستن: آسمان همراه مازندران هواشناسی آسمان مازندران هواشناسی مازندران آسمان صاف آسمان صاف تا نیمه ابری

معاون محیط زیست دریایی شرکت حفاظت محیط زیست: طرح پرچم دار کردن طرح های سالم سازی دریا از تیرماه امسال اجرایی می شود

رنگ شنا

رنگ شنا

عبارات مهم : دریایی

پرچم های آبی و زرد طرح های سالم سازی سواحل شمالی را تفکیک می کند

رنگ شنا

رنگ شنا

معاون محیط زیست دریایی شرکت حفاظت محیط زیست: طرح پرچم دار کردن طرح های سالم سازی دریا از تیرماه امسال اجرایی می شود

معاون محیط زیست دریایی شرکت حفاظت محیط زیست: طرح پرچم دار کردن طرح های سالم سازی دریا از تیرماه امسال اجرایی می شود

می دانید جهت گذراندن تفریحات به شمال رفتن و جسد برگشتن یعنی چه؟ این آینده تعدادی از هموطنانمان است که تعطیلات به سواحل شمالی کشور سفر می کنند؛ دل به دریا می زنند و تنها جسدشان بعد از ساعت ها همراه با آغوش موج ها به ساحل برمی گردد. طرح سالم سازی دریا سال ها است که در سواحل شمالی کشور اجرا می شود و با رضایت مسافران و بومیان قرار گرفته هست؛ حال شرکت حفاظت محیط زیست با اجرای طرح پرچم دار کردن این سواحل به دنبال کم کردن آلودگی های جانی در این سواحل است.

کاهشی که چشم گیر نیست!

در سال 1384 تعداد قربانیان آب های کشور 1280 نفر بود، این عدد در سال 89 به 1071 نفر کم کردن یافت. کمی سرعت بررسی را زیاد می کنیم؛ در سال 92 این تعداد تقریبا ثابت ماند و 1062 نفر در کشور غرق شدند. سال 93 تعداد غرق شدگان به 898 نفر رسید، حال بهتر از وارد شرح شویم و بررسی را به سه استان گیلان، مازندران و گلستان معطوف کنیم. در سال 94 تعداد غرق شدگان کل کشور 879 نفر بود که سهم سه استان یاد شده است به ترتیب 105 نفر، 116 نفر و 11 نفر بود. این تعداد سال گذشته در گیلان به 81 نفر کم کردن یافت و در مازندران با زیاد کردن 19 مورد به 135 نفر رسید. سواحل دریایی گلستان نیز در سال 95 شاهد غرق شدن 17 نفر بودند. همچنین تعداد کل غرق شدگان درسال 95 عددی بالغ بر 913 مورد بودهاست.

مشاهده کلی آمار نشان می دهد که از شمار کشته شدگان غرق شده است در کشور کاسته شده است هست. جز حوادثی نظیر سیل و خودکشی در دریا و … که هر لحظه وجود داشته؛ باید پرسید طرح سالم سازی دریا تا چه میزان بر شمار کشته شدگان دریایی کشو تاثیرگذار است؟

رنگ شنا

طرح سالم سازی با امنیت معنا پیدا کرد

هرساله نیرو انتظامی با همکاری هلال احمر، فرمانداری، استانداری، مجموعه های بهداشتی و درمانی و مجموعه های فرهنگی مانند بسیج و شرکت تبلیغات اسلامی دست به ساخت تفرجگاه در سواحل شمالی کشور می زند. این اقدام که با نشانه حضور امن، سالم و پرنشاط مسافران در کشور فراهم شده است هست؛ هر ساله در تابستان با حضور نیرو های بیشتری انجام می شود.

معاون محیط زیست دریایی شرکت حفاظت محیط زیست: طرح پرچم دار کردن طرح های سالم سازی دریا از تیرماه امسال اجرایی می شود

اما طرح سالم سازی دریا چیست؟

بسیاری از مسافران تعریفی که از «طرح سالم سازی دریا» در شمال کشور دارند را تنها معطوف به راه اندازی کیسه های آبی رنگ که بر روی داربست های بلند سوار شده است هست، عنوان می کنند؛ به گفته آن ها احساس محدودیت جهت آن ها به وجود می آید.

هرچند با اجرای طرح سالم سازی دریا بانوان مهمان شمال کشور، به آسانی و بدون هیچ محدودیتی می توانند در این طرح ها به شنا بپردازند. شاید نقطه قوت طرح سالم سازی دریا را در «امنیت» ایجاد شده است در کشور بتوان تعریف کرد.

رنگ شنا

در طول 4 ماه برگزاری طرح سالم سازی دریا در سال 93 بیش از 22 میلیون نفر به استان گیلان سفر کردند و در آن سال 33 طرح سالم سازی در قالب 66 شنا گاه جهت مسافران تدارک دیده شده است بود که به کمک غریق نجات ها 1500 نفر از فوت حتمی نجات یافتند. در این سال تعداد قربانیان شنا در استان 97 نفر بود.

براساس اطلاعات موجود 26 میلیارد تومان جهت طرح سالم سازی دریا در سه استان شمال در سال 93 تخصیص داده شده است یافته بود ولی در سال 94 هیچ اعتباری در نظر گرفته نشد.

نجات افراد در حال غرق شدن تنها بخشی از وظایف طرح سالم سازی دریا هست، نجات اموال و هشدار در ارتباط با مناطق خطرآفرین و کمک به گردشگران نیز از دیگر اقداماتی است که در سال های گذشته در طرح سالم سازی در انجام می شد.

هرچند با نگاهی به آمار کشته شدگان دریایی شاهد چشم گیر نبوده ایم و هرساله تعداد مشخصی در سه استان شمالی جان خود را از این طریق دست می دهند ولی بسیاری می گویند طرح سالم سازی مناسب می دانند.

آناهیتا یکی از دخترانی که بارها جهت شنا به سواحل شمالی کشور رفته هست، به روزنامه «ابتکار» می گوید: «طرح سالمسازی خیال ما زن ها را راحت کرده، می تونیم بریم شنا کنیم و آفتاب بگیریم و هیچ مزاحمی هم نداشته باشیم.»

او در ادامه می گوید: «قبل از ایجاد این طرح مجبور بودم با لباس برم درون آب و یا اصلا پشیمان می شدم و نمی رفتم ولی طرح باعث شد تا مشکلی در این باره نداشته باشم. توصیه دیگه اینکه این طرح باعث شده است تا امنیت جانی هم داشته باشم، خیلی از مسافران شنا بلد نیستند، در طرح های سالمسازی غریق نجات وجود دارد و اگر مشکلی پیش بیاد سریعاً اقدام می کند تا فرد را از فوت نجات دهد.»

در راستای هرچه بهتر شدن

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی شرکت حفاظت محیط زیست در گفت و گو با «ابتکار» در ارتباط با ساماندهی طرح سالم سازی سواحل شمالی می گوید: «این طرح از وقت اجرایی شدن کمک بسیار زیادی به محیط زیست در کشور کرده هست. از 2 سال پیش طرح پایش میکروبی طرح های سالم سازی دریای خزر شروع شده است است و همچنان ادامه دارد.» فرشچی با بیان اینکه در سواحل شمالی 136 طرح سالم سازی وجود دارد، می افزاید: «با انجام آزمایشات میکروبی مکرری که در دو سال اخیر در شناگاه های سواحل شمالی انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که بعضی از این شناگاه ها دچار آلودگی میکروبی است و در نتیجه به دنبال آن هستیم که با شروع طرح سالم سازی دریا در امسال سلامت شناگاه را تعیین کنیم.»

وی ادامه می دهد: «براساس پایشی که انجام شد، درطرح هایی که ساحل از لحاظ میکروبی و سایر موارد سالم سازی مناسب هست، یک پرچم آبی رنگ و جهت طرح هایی که در سطح سالم سازی و بهداشتی کافی نیستند پرچم زرد رنگی راه اندازی کنیم. اینگونه جهت سرمایه گذاران سواحلی که پرچم زرد سالم سازی را دارد مسابقه ایجاد شده است و دنبال هرچه بهتر فراهم کردن طرح در منطقه خود هستند.»

فرشچی با اشاره به اینکه 2 سال است که شرکت حفاظت محیط زیست پایش طرح های سالم سازی سواحل شمالی را انجام می هد، می افزاید: «با شروع طرح سالم سازی از اول روز تیرماه، طرح پرچم دار کردن سواحل نیز اجرایی می شود.»

واژه های کلیدی: دریایی | مسافران | استان گیلان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs