زمین – به زمین نشستن آسمان همراه مازندران

زمین – به زمین نشستن: آسمان همراه مازندران هواشناسی آسمان مازندران هواشناسی مازندران آسمان صاف آسمان صاف تا نیمه ابری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی لاریجانی باید راجع به فیلترینگ اعلام موضع می‌کرد ، پیشنهاد رای‌گیری ا

یک عضو اصلاح‌طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح پیشنهاد شبکۀ اجتماعی توییتر خود درمورد رای‌گیری استمزاجی در صحن علنی مجلس، توضیح داد که این پیشنه

لاریجانی باید راجع به فیلترینگ اعلام موضع می‌کرد ، پیشنهاد رای‌گیری ا

پیشنهاد رای گیری استمزاجی در مجلس، جایگزین رفراندوم تلگرامی/ لاریجانی باید راجع به فیلترینگ اعلام موضع می کرد

عبارات مهم : تلگرام

یک عضو اصلاح طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح پیشنهاد شبکۀ اجتماعی توییتر خود درمورد رای گیری استمزاجی در صحن علنی مجلس، توضیح داد که این پیشنهاد را به عنوان اعتبار ای جهت اعلام موضع رییس مجلس در مخالفت با فیلترینگ خبر رسان تلگرام مطرح کرده و تاکید کرد باید در این مورد رفراندوم برگزار می شد.

به گزارش ایلنا، باوجود سپری شدن چند روز از فیلترینگ تلگرام، تصویر العمل ها به این اتفاق همچنان ادامه دارد. هنوز نمایندگان مجلس له یا علیه این تصمیم ناگهانی بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه اظهارنظر می کنند و فعالان سیاسی و حقوقدانان نیز راجع به شرح و ابعاد متفاوت این مناسبت را تحلیل می دهند.

حسن روحانی رییس جمهوری نیز که بعد از این تصمیم قضایی، خود و دولتش را از دخالت در آن مبرا دانست، درحاشیه سفر به استان خراسان رضوی بار دیگر گفته که «با مسدودسازی به جایی نمی رسیم» و «مردم باید از همه چیز باخبر باشند»

لاریجانی باید راجع به فیلترینگ اعلام موضع می‌کرد ، پیشنهاد رای‌گیری ا

در این میان ولی بعضی سیاسیون هم پیشنهادهایی جهت حل مسئله ارائه کردند. علیرضا رحیمی ازجمله اعضای اصلاح طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در روزهای پیش از فیلترینگ، به دفعات در این باره اظهارنظر کرده و مخالت خود را با این تصمیم عیان کرده بود، ابتدای هفته جاری در توییتی پیشنهاد کرد که رییس مجلس در صحن علنی عنوان فیلترینگ خبر رسان تلگرام را به رای بگذارد؛ پیشنهادی که البته به زعم بعضی نمایندگان به علت آن که محمل قانونی مشخصی در آیین نامه داخلی مجلس نداشت، چندان جدی گرفته نشد ولی حالا این نماینده مجلس در توضیحاتی تکمیلی از مذاکرات خود در این رابطه با علی لاریجانی خبر داده و می گوید که منظور او از این رای گیری، نوعی رای گیری استمزاجی در صحن بوده که در گذشته نیز مرجع تصمیم گیری هایی در صحن بوده است.

در ادامه مشروح گفت وگوی خبرنگار ایلنا با علیرضا رحیمی را می خوانیم:

یک عضو اصلاح‌طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح پیشنهاد شبکۀ اجتماعی توییتر خود درمورد رای‌گیری استمزاجی در صحن علنی مجلس، توضیح داد که این پیشنه

ابتدای هفته قبل در توییتی، پیشنهاد کردید که رییس مجلس در صحن علنی درمورد عنوان فیلترینگ خبر رسان تلگرام رای گیری کند. آیا اساساً چنین امکانی به لحاظ قانونی وجود دارد؟

واقعیت این است که این پیشنهاد مبتنی بر یک پیش فرض بود. بر این اساس که شخصاً فکر می کنم باتوجه به این که بخش اعظمی از جمعیت کشور و شهروندان از خبر رسان تلگرام استفاده می کنند، تصمیم گیری درمورد آن باید مطابق خواست عمومی باشد. بنابر این اعتقاد دارم که تصمیم گیری در این رابطه می توانست به همه پرسی گذاشته شود.

باتوجه به بار سنگین رفراندوم با یک درجه تخفیف پیشنهاد رای گیری استمزاجی را مطرح کردم

لاریجانی باید راجع به فیلترینگ اعلام موضع می‌کرد ، پیشنهاد رای‌گیری ا

مسئله این است که محروم کردن این جمعیت بزرگ از شهروندان از یک ابزار ارتباطی و سوق دادنشان به سمت کارها غیرقانونی همچون استفاده از فیلترشکن خلاف اصول قانون گذاری و همچنین خلاف اصول«حکمرانی خوب» هست؛ مشابه رفتاری که در برخورد با ماهواره نیز شاهد بودیم. بنابراین باتوجه به این که برگزاری رفراندوم بار سیاسی، حقوقی و البته اقتصادی سنگین دارد، با یک درجه تخفیف پیشنهاد کردیم که نظر نمایندگان مجلس را به عنوان وکلای ملت دریافت، و مورد استناد قرار گیرد.

ضمن آن که پیشنهادی که در قالب یک توییت درمورد رای گیری در صحن دادم، به نوعی پیشنهاد جهت رای گیری استمزاجی در صحن بود؛ چراکه هیچ مصوبه قانونی یا طرحی در مجلس مطرح نیست که بهانه ای جهت رای گیری در صحن علنی مجلس باشد. ازطرفی باوجود آن که رای گیری استمزاجی در صحن نیز در آیین نامه داخلی مطرح نشده ولی رییس مجلس به کرات و راجع به مباحث متفاوت اقدام به رای گیری استمزاجی از صحن کرده است.

یک عضو اصلاح‌طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح پیشنهاد شبکۀ اجتماعی توییتر خود درمورد رای‌گیری استمزاجی در صحن علنی مجلس، توضیح داد که این پیشنه

لاریجانی به عنوان رییس قوه مقننه باید راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام اعلام موضع می کرد

نکته دیگر این که اعتقاد دارم بسیار مهم بود که آقای لاریجانی به عنوان رییس قوه مقننه در این رابطه اظهارنظر کند و در کنار دیگر روسای قوا موضع خود و مجلس را درمورد این تصمیم قضایی اعلام کند. بنابر این نشانه بنده از طرح این پیشنهاد نوعی روشنگری در این رابطه بود.

لاریجانی باید راجع به فیلترینگ اعلام موضع می‌کرد ، پیشنهاد رای‌گیری ا

نظر لاریجانی این بود که ما معمولاً تصمیمات مهم را به بدترین شکل ممکن اجرا می کنیم

آیا این پیشنهاد را با رییس مجلس در میان گذاشتید؟ عنوان را تا کجا پیگیری کردید؟

شخصاً با آقای لاریجانی صحبت کرده و این پیشنهاد را با ایشان درمیان گذاشتم. نظر آقای لاریجانی این بود که ما معمولاً تصمیمات مهم را به بدترین شکل ممکن اجرا می کنیم. بنابر این در این رابطه نیز می شد به شکلی به مراتب بهتر عمل شود که این اتفاق نیفتاد.

رای استمزاجی نمایندگان به عنوان اعتبار لاریجانی جهت موضع گیری درمورد فیلترینگ تلگرام

با این حساب، تصمیمی درمورد انجام این رای گیری استمزاجی اتخاذ نشد؟

خیر! آقای لاریجانی موافق رای گیری در صحن نبودند که البته نظر بنده نیز رای گیری استمزاجی بود تا این رای اعتبار ای جهت رییس مجلس باشد تا بتواند از حقوق ملت دفاع کند.

جنابعالی تاکید کردید که باتوجه به این که طرح یا لایحه ای در این مورد مطرح نیست، امکان رای گیری نیز وجود ندارد ولی اتفاقاً از چندی پیش طرحی با محوریت تعدادی از نمایندگان اصولگرا در مورد صیانت از حریم شخصی تهیه شده است هست. آیا امکان طرح پرسشها مربوط به فیلترینگ در چارچوب همان طرح وجود دارد؟

به هر حال جهت برون رفت از این فضای تقابلی که بین بازدیدکنندگان و تصمیم گیرندگان در اینترنت ایجاد شده، باید کارها مورد نیاز انجام شود که در این راستا، هم می توانیم طرحی با قید فوریت تهیه کنیم و هم می توانیم درهمان طرح عنوان را دنبال کنیم ولی بحث مقدم به این مسائل، آن است که یک تصمیم قضایی نباید این طور منجر به ایجاد تلاطم در فضای سیاسی و رسانه ای کشور شود.

نکته دیگر بحث مالکیت نامشخص بعضی خبر رسان های داخلی است که منجر به عدم جلب اعتماد عمومی بازدیدکنندگان می شود؛ آیا گزارشی در این رابطه در اختیار مجلس قرار گرفته است؟

آقای فیروزآبادی درجلسه یکسان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و اقتصادی باحضور وزیر ارتباطات، فناوری اطلاعات درحاشیه گزارشی که ارائه کرد، گزارشی نیز درمورد اوضاع اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و خبر رسان های داخلی مطرح کرد که مشخصاً درمورد سوابق و ظرفیت های ۵ خبر رسان مهم که تبلیغ می شود، صحبت شد و عنوان محرمانه ای در این رابطه وجود ندارد ولی گزارش رسمی به صحن ارائه نشده است.

با این حساب مالکیت همه این خبر رسان ها مشخص است؟

به طور کلی این مسائل، نکاتی نیست که مردم مطلع نباشند ولی بحث مهم این است که آیا فقط همین ۵ خبر رسان مورد تبلیغ قرار می گیرند. آن هم در شرایطی که بسیاری از جوانان که به لحاظ فنی و علمی توانایی راه اندازی این خبر رسان ها را دارند، مورد توجه قرار نمی گیرند. آیا اجازه مسابقه به دیگران داده نشده و این مسابقه منحصر به همین چند شبکه مشخص شده است هست. طبیعتاً اگر فضا به صورت حرفه ای باز شود، مردم امکان گزینش خواهند داشت و این نگرانی افکار عمومی نیز مرتفع خواهد شد.

تذکر رحیمی، مطهری و بادامچی به وزیر دادگستری راجع به فیلترینگ خبر رسان تلگرام

آیا در این رابطه قرار نیست، مسئولان دولتی و مشخصاً وزیر ارتباطات در این رابطه توضیح دهند؟

هنوز سوالی مطرح نشده و فعلاً همچنان درگیر علت این فیلترینگ هستیم که اتفاقاً روز یکشنبه بنده، مردها مطهری و بادامچی نیز در تذکر کتبی خطاب به وزیر دادگستری ارائه کردیم که علت این فیلترینگ قبل از تصویب در مرجع ذی صلاح توضیح داده شود. البته حکم قضایی در محدوده خود مرجعیت دارد ولی هنگامی که گستره ملی پیدا می کند، اوضاع تفاوت دارد و به نظر می رسد شاهد نوعی تداخل وظایف میان قوای قضاییه و مجریه بوده ایم.

واژه های کلیدی: تلگرام | فیلترینگ | لاریجانی | علی لاریجانی | نمایندگان مجلس | فیلترینگ تلگرام | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs