زمین – به زمین نشستن آسمان همراه مازندران

زمین – به زمین نشستن: آسمان همراه مازندران هواشناسی آسمان مازندران هواشناسی مازندران آسمان صاف آسمان صاف تا نیمه ابری

گت بلاگز اخبار پزشکی بیماری‌های تنفسی علت ۴ درصد مرگ‌ها در کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون نفر در دنیا به بیماری‌های مزمن تنفسی مبتلا هستند، گفت: ۴ درصد فوت و میرها در کشور

بیماری‌های تنفسی علت ۴ درصد مرگ‌ها در کشور

بیماری های تنفسی علت ۴ درصد فوت ها در کشور

عبارات مهم : سلامت

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون نفر در دنیا به بیماری های مزمن تنفسی مبتلا هستند، گفت: ۴ درصد فوت و میرها در کشور به علت بیماری های تنفسی هست.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد کوشا با اشاره به اینکه نظر های کلان مسوولان و سیاست گذاری های آنان می تواند در سلامت موثر و یا حتی منهدم کننده باشد، گفت: جهت گیری های سیاست گذاری باید درست باشد تا کارها به نتیجه برسد.

بیماری‌های تنفسی علت ۴ درصد مرگ‌ها در کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱.۵ میلیارد نفر در دنیا به بیماری های مزمن تنفسی مبتلا هستند، ادامه داد: از مدت ها پیش برنامه های موثری در جهت کنترل بیماری آسم انجام شده است است.

کوشا با اظهار اینکه بیش از ۴ میلیون فوت در دنیا در اثر بیماری های مزمن تنفسی اتفاق می افتد، بیان کرد: در دنیا آسم مرسوم ترین بیمار مزمن در دوران کودکی است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون نفر در دنیا به بیماری‌های مزمن تنفسی مبتلا هستند، گفت: ۴ درصد فوت و میرها در کشور

وی گفت: طبق بررسی هایی که در سال های اخیر انجام شده، مشخص شده است است که در کشور ۱۰ درصد کودکان و نوجوانان و ۹ درصد بالغین به آسم مبتلا هستند و هفت درصد فوت و میرها در دنیا به علت بیماری های مزمن تنفسی است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نزدیک به ۹۰ درصد فوت و میرها در کشور به علت بیماری های مزمن و غیرواگیر هست، افزود: مرسوم ترین آنها بیماری قلبی و عروقی است که ۴۶ درصد فوت و میرها را مشمول بر می شود. ۲ درصد نیز دیابت، ۱۳ درصد سرطان ها و ۴ درصد نیز به علت بیماری های تنفسی است.

کوشا با بیان اینکه در رابطه با بیماری های تنفسی و آسم چهار اقدام اساسی به وسیله شرکت بهداشت جهانی توصیه شده است هست، تصریح کرد: از جمله این کارها زیاد کردن سطح دانش همگانی در خصوص بیماری های تنفسی و آسم، همکاری بین بخشی و کنترل عوامل خطر مانند کنترل مصرف دخانیات و کم کردن آلودگی هوا و استانداردسازی خدمات تشخیص، درمان و مواظبت در نظام سلامت است.

بیماری‌های تنفسی علت ۴ درصد مرگ‌ها در کشور

وی با اظهار اینکه جهت هر کدام از این موارد در وزارت بهداشت، برنامه های خوبی طراحی شده است هست، گفت: جهت افرادی که با بیماری های غیرواگیر تنفسی مواجه هستند، آموزش هایی را داشته ایم. همچنین تشکیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر و تصویب سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در شورای عالی سلامت از جمله کارها جهت کم کردن بیماری های تنفسی بوده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: از سال ۲۰۱۱ شرکت ملل متحد به علت پیشگیری از روند بیماری های غیرواگیر یکی از جلسات اجلاس سران را به مساله بیماری های غیرواگیر تخصیص داده شده است داد و شرکت بهداشت جهانی تمام کشورها را متعهد کرد که تا سال ۲۰۲۵، ۲۵ درصد فوت و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر چهارگانه را کم کردن دهد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون نفر در دنیا به بیماری‌های مزمن تنفسی مبتلا هستند، گفت: ۴ درصد فوت و میرها در کشور

کوشا با اشاره به اینکه بیماری های غیرواگیر چهارگانه، بیماری های قلبی – عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی هستند، گفت: جهت کنترل اینگونه امراض باید مواردی مانند کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب، سیگار، دخانیات و مصرف الکل را کنترل کنیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه کم کردن مواجهه مردم با فاکتورهای خطر در اولویت هست، بیان کرد: دخانیات از جمله اولویت هاست و در حال حاضر تمامی مراکز عرضه دخانیات موظف شده است اند که پروانه فروش داشته باشند. همچنین با قلیان سراها برخورد خواهد شد.

بیماری‌های تنفسی علت ۴ درصد مرگ‌ها در کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه امیدواریم از سال های آینده فروش دخانیات در مراکز عرضه مجوزدار و رعایت فاصله صدمتری از مراکز آموزشی صورت گیرد، افزود: در سال های آینده امیدواریم شاهد آن باشیم که به افراد زیر ۱۸ سال دخانیات فروخته نمی شود و امیدوارم اثرات کارها خود را ببینیم.

کوشا، با اشاره به شعار شرکت بهداشت جهانی گفت: هنوز هم اگر بخواهیم سلامت مردم را ارتقا دهیم، باید از سیستم مواظبت های بهداشتی اولیه استفاده کنیم. بااهمیت ترین انقلاب را کشور ما در نظام سلامت سیستم مواظبت های بهداشتی اولیه انجام داد که در روستاهای دور افتاده منجر به کنترل بیماری های واگیردار آن وقت شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر شرکت بهداشت جهانی بیان می کند که اگر می خواهیم در سلامت مردم موفق باشیم در کنار تمام برنامه ها باید نقش ۷۵ درصدی خود مردم و سایر بخش ها را در نظر داشته باشیم.

واژه های کلیدی: سلامت | کنترل | بهداشت | بیماری | مدیریت | بهداشتی | دخانیات | بیماری ها | وزارت بهداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs